Jak poradzić sobie bałaganem po remoncie? Mini poradnik!
Jak poradzić sobie bałaganem po remoncie? Mini poradnik!

Każdy remont, nawet ten niewielki, może nieść za sobą obecność kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń, z którymi nie spotykamy się na co dzień. W takim przypadku warto mieć dobry plan i wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się brudu po remoncie, aby móc jak najszybciej cieszyć się nowymi i czystymi pomieszczeniami.

Spis treści:

  1. Wyposażenie pomocne przy sprzątaniu
  2. Na sucho, czy na mokro?
  3. Jak usunąć ciężkie zabrudzenia?
  4. Końcowe mycie

Wyposażenie pomocne przy sprzątaniu

Zanim zaczniemy jakiekolwiek porządki, warto na początek dobrze się wyposażyć. Już w trakcie trwania remontu będą nam potrzebne takie przybory jak np. mop do podłóg, miotła, zmiotka i szufelka czy ściereczki. Niektóre z tych rzeczy posłużą nam jako typowo remontowe, a więc dobrze jest zakupić mopa i ściereczki, które później się wyrzuci. Jeśli brudu i kurzu jest dużo, domycie ich będzie problematyczne. Pierwsze, najgorsze brudy usuniemy tymi przyborami, a kolejne mycie zrobimy już bardziej na czysto. Do podstawowego wyposażenia dobrze jest dobrać odpowiednie środki czystości. Wiele osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania i właśnie takich detergentów szuka. Dzięki nim nie tylko posprzątamy nawet najgorsze zabrudzenia, ale również zadbamy o środowisko i nasze zdrowie oraz samopoczucie. Niemniej jednak pamiętajmy, że każde środki czystości wymagają użycia rękawiczek ochronnych i wietrzenia pomieszczeń w trakcie ich użytku. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych konkretnym zabrudzeniom czy pomieszczeniom, w których należy je używać. Zwróćmy więc uwagę na to, jakich produktów, do czego używamy i starajmy się nie czyścić wszystkiego jednym produktem. Ze względu na swoje przeznaczenie, mogą one niszczyć inne, nieprzeznaczone dla danego rodzaju produktu powierzchnie.

Na sucho, czy na mokro?

Wiele osób zastanawia się, czy warto sprzątać na sucho, czy raczej na mokro. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak najpierw wyczyszczenie pomieszczeń na sucho, a następnie na mokro. Kurz i brud np. z gresu, dobrze jest najpierw wymieść, aby przy ścieraniu go mokrą ściereczką nie rozmazywać brudu, a ładnie go ścierać. Pamiętajmy również o tym, że większość brudu budowlanego jest ciężka i nie nadaje się do wciągania go odkurzaczem domowym. Filtry mogą się przez to zapychać i prowadzić do uszkodzenia sprzętu. Przy większym remoncie poleca się zakup lub wypożyczenie specjalnego odkurzacza przemysłowego, który jest przeznaczony do zadań specjalnych. Jeśli nie posiadamy takiego odkurzacza, dobrym rozwiązaniem będzie użycie miotły oraz zmiotki i szufelki. Zebrany brud wyrzucajmy do specjalnych, wzmocnionych worków na śmieci, nigdy do toalety czy zlewu. Trudno dostępne szczeliny czy kąty można wyczyścić z kurzu od razu na mokro, wybierając brud ściereczką często moczoną w odpowiednim detergencie. Jeśli czyszczone powierzchnie nie są idealnie czyste od razu, nie zrażajmy się. Fugi i ciężko dostępne miejsca należy umyć parokrotnie, aby efekt był zadowalający.

Jak usunąć ciężkie zabrudzenia?

Ciężkie zabrudzenia dotyczą najczęściej pochlapanych od farby płytek i podłóg lub pozostałości np. gładzi. Zanim zabierzemy się do sprzątania takich przypadków, warto, jest zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry. Dzięki takiemu materiałowi, na sprzątanych powierzchniach nie tworzą się smugi ani zacieki. Kolejną sprawą są detergenty. Do silnych zabrudzeń poremontowych najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie danego produktu np. na gres i odczekanie paru minut, aby środek mógł weżreć się w brud. Taki sposób działania zapewni łatwiejsze odchodzenie brudu bez użycia siły i niszczenia powierzchni, na których się znajduje. Jeśli zabrudzenia są mocne, warto zaopatrzyć się w twardsze gąbki, które na swojej powierzchni posiadają warstwę ścierającą.

Szukasz akcesoriów do zadań specjalnych? Sprawdź naszą ofertę na produkty do sprzątania!

Końcowe mycie

Końcowe mycie zaczyna się wtedy, gdy cały brud remontowy i wszelkie silne zabrudzenia uda nam się wysprzątać dokładnie. Remonty mają to do siebie, że pozostałości kurzu lubią wychodzić jeszcze przez jakiś czas i przenosić się na meble oraz ściany. Po generalnym sprzątaniu należy więc odczekać dzień lub dwa i ponownie zabrać się do wysprzątania wszystkich kątów. Nawet jeśli nie brzmi to zbyt optymistycznie, takie działanie pozwoli nam na uzyskanie najlepszych efektów i całkowite pozbycie się brudu. Najlepiej będzie zacząć od ponownego odkurzenia ścian za pomocą czystej miotły i wytarcia wszystkich powierzchni, w tym także płytek na ścianach i podłogach. Również meble mogą nosić ślady poremontowego kurzu, a więc przetarcie ich z zewnątrz będzie dobrym pomysłem. Nie zapominajmy również o oknach i framugach. Jest to element, który warto zostawić na sam koniec. Wyczyszczenie okien z brudu i kurzu zapewni zadowalający efekt końcowy i będzie zwieńczeniem prac. Jeśli niektóre elementy nadal będą siwe, jak np. fugi, nie zniechęcajmy się. Regularne zmywanie podłóg i czyszczenie wszystkich powierzchni w domu zaowocuje w końcu pełną czystością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl